Cél : az emberi bioritmushoz alkalmazkodó fényt akarok beállítani, hogy segítsen felébredni és elaludni.
Nagyon leegyszerűsítve: ha világos van, ébren érezzük magunkat, ha sötét van, fáradtak vagyunk. Azonban nem csak a fény mennyisége a fontos, hanem a fény színe és a fehér fény színhőmérséklete is döntő szerepet játszik.
Hajnalban meglehetősen kékes, világos légkör uralkodik – felkészíti agyunkat egy mozgalmas napra. A naplemente viszont – meleg (majdnem narancssárga) tónusaival – jelzi a szervezetnek, hogy ideje pihenni.
Ezt a természeti jelenséget egy Loxone projektben hasznosíthatjuk a különböző fényviszonyok utánzásával – mesterséges bioritmusú fény létrehozásával. Ez pozitív hatással van az elmére, a testre és a lélekre.
Megoldás: A Loxone használata cirkadián ritmusfény létrehozására.
Különböző megvilágítási jelenetekkel egy napon belül le tudjuk imitálni a különböző természetes fényviszonyokat.
A reggeli órákban magasabb kékfénytartalmú, hidegfehér világítási képeket használunk erre a célra. Ez felkészít minket a napra. Este inkább vörös/narancssárga tónusú, melegfehér jelenetet használunk. Ennek meglehetősen nyugtató hatása van, és felkészít bennünket a korai alvásra.
A pozitív hatás tovább fokozható eltérő fény erő alkalmazásával.
Reggel például finoman kék fényhangulattal ébredhetünk, ami lassan elmúlik – hasonlóan a természetes napfelkeltéhez. A cirkadián ritmusunkat tekintve ez a nap tökéletes kezdete.
Miért érdemes fontolóra venned a cirkadián ritmushoz idomuló fényvezérlés bevezetését?
A fény fontos számunkra. Az évszakok ezt minden évben bizonyítják olyan rendellenességekkel, mint például a szezonális érzelmi zavar (SAD), amelyben az emberek a téli hónapokban depressziósabbnak érzik magukat, vagy a tavaszi fáradtság. Még ha olyan szerencsések is vagyunk, hogy nem szenvedünk olyan dolgoktól, mint például a szomorúság, általában fittebbek, jobb kedvűek és koncentráltabbak vagyunk, amint tavasszal ismét fényesebbek és hosszabbak a nappalok.
Ez egyértelművé teszi, hogy nem a fényre nem csak azért van szükségünk, hogy jól lássunk. A fény a belső óráinkat is szabályozza – a cirkadián ritmust. Ez a bonyolult rendszer egy 24 órás ciklusban koordinálja az összes testi funkciót.
A mesterséges bioritmushoz alkalmazkodó fény létrehozásával profitálhatunk ezekből a hatásokból.
Például a magas kék koncentrációjú fény reggelente biztosítja, hogy a melatonin termelődés megálljon, így a kortizol fel tud ébreszteni. Az inkább vörös/narancssárga árnyalatú esti fény viszont elősegíti a melatonin termelődését. Fáraszt minket, és lelassítja a testi funkciókat, hogy elősegítse a jó éjszakai alvást. Ez mindannyiunk érdeke.