Modbus kommunikáció alapjai röviden
A Modbus kommunikációs protokoll az 1970-es években megjelent, Modicon cég által fejlesztett nyílt forráskódú protokoll.
A protokoll implementálható RS232 kétpontos kapcsolaton, RS485 multi-point (master/slave) vonalon és Ethernet hálózaton is. Nálunk a Loxone rendszernél a Modbus Extension RS485 vonalat használ, ezzel 32 eszköz fűzhető fel a vonalra Modbus RTU formátumú protokoll kommunikációra, vagy a másik lehetőség, a Modbus TCP formátum használata, kihasználva azt, hogy a Miniserver-ünk ethernet porton csatlakozik a hálózatra. A Modbus eszközökön eltérő struktúrában vannak reprezentálva a különböző gépészeti és egyéb eszközök mért értékei, setpontjai stb.
Lássuk milyen beállítások szükségesek a Loxone Config szoftverben, ahhoz, hogy ezen értékeket gond nélkül tudjuk olvasni.
Modbus eszközök összekötése Loxone Modbus Extension-nel
Soros topológiát kell létrehozni, lehetőség szerint csavart érpárral az eszközök egymás után felfűzve, az utolsó eszköz végén 120ohm-os lezáró ellenállással.
Alapvető Modbus RTU beállítások Loxone-ban
Az első feladat a Loxone Modbus Extension csatlakoztatása, majd felvétele a rendszerhez Loxone Configban.
A periféria ablakban a Modbus Extension-re kattintva érjük el a tulajdonság ablakot, ahol be meg tudjuk adni a vezérelni kívánt Modbus eszköz paramétereit. Ezeket a paramétereket, mint "átviteli sebesség", "stop bitjeinek száma", "paritás", az eszköz leírásában találjuk.
1 db Modbus Extension-nel 32 db Modbus eszköz vezérelhető abban az esetben, ha ezeknek az eszközöknek alap beállításai megegyeznek, vagy beállíthatóak azonos értékekre, ha ez nem megoldható, akkor több Modbus extension-re van szükség.
Modbus eszköz felvétele
Kijelölve a periféria ablakban a Modbus Extension-t, lehetőségünk nyílik Modbus eszköz hozzáadására egyedi eszközként vagy sablont használva.
Az így létrehozott eszköz Modbus eszköz a perifériablakban
megjelenik, ezt kijelölve érjük el beállításait:
A "Modbus cím" -nél kell megadni a vezérelendő eszköz címét 1...255-ig, ez a cím a legtöbb esetben állítható az eszköz saját felületén is. Több eszköz együttes vezérlésénél természetesen eltérő címeket kell használnunk.
A létrehozott Modbus eszközt lenyitva érjük el ki-bemeneteit : "Kimenetek" ( írott értékek) "Bemenetek" (olvasott értékek)
Létrehozhatunk digitális vagy analóg ki-bemenetet, vagy használhatunk előre létrehozott sablont:
Modbus opciók a Loxone Config tulajdonságok ablakban
| Az alapértelmezett Modbus regiszter mérete 16 bit(2 byte). Ezen belül beállíthatjuk, hogy a Modbus eszköz adott regiszterében tárolt érték előjeles-e avagy sem, ugyanarra a regiszter tartalomra eltérő értéket fog kiolvasni a Miniszerver ( vagy a Modbus Extension) attól függően, hogy előjeles, vagy előjel nélküli olvasás van kiválasztva.
A Loxone lehetőséget ad 32 bites értékek (4 byte) olvasására is. Az érték 32 bit esetén is lehet előjeles, vagy előjel nélküli, illetve lebegőpontos érték is. Lebegőpontos érték olvasása az IEEE-754 szabvány szerint történik. Fontos: Bármely 32 bites érték olvasásához a "2 32-bites regiszter" opció bejelölése szükséges! Enélkül nem fog helyesen megtörténni a 32 bites érték olvasása.
|
Az alább látható táblázatban egy példában összefoglaljuk, milyen hatással vannak a modbus beállítások egy érték olvasásakor. A példában egy modbus eszköz 11-es és 12-es regisztereiből olvasunk értékeket. (Az IO cím beállításánál ügyelni kell arra, hogy a modbus eszköz adatlapján milyen címmel kezdődnek a regiszter címek.) A Modbus eszköz regisztereinek tartalma a példában: